Mysore Start sö 21.10

Söndagar kl 16.30 – 18.00 fr.o.m. 21.10.2018 hålls ashtanga mysore för de som är intresserade. Det är här du kan fördjupa in övning, utveckla din koncentration och stärka din självkännedom och ditt självförtroende.

Detta är speciellt för dig som gått på ledda ashtangatimmar och eventuellt känner att du fastnat i din övning. Likaväl är det för dig som är nyfiken på yogaövningarnas terapeutiska egenskaper och behöver en mer anpassad yoga för att förbättra kroppens läkeprocesser. Passar även första-gångare som har tålamod att bara lära sig små bitar åt gången. Nybörjare kan räkna med en kortare övning (ca 30 minuter), medan längre hunna ashtangin oftast tränar 60-90 minuter.

I Mysoremetoden rusar vi inte efter ställningar självmant, utan man får nya ställningar av läraren an efter då kroppen blivit van med tidigare ställningar. På så vis bygger vi upp en flödande övning som är säker och gynnsam för kroppen och som utvecklas med tiden.