KURSEN HAR ÄNTLIGEN KUNNAT STARTA EFTER ALLA RESTRIKTIONER! KURSDATUMEN HAR ÄNDRAT FRÅN 31.1.2022 – 3.4.2022.

THE COURSE HAS FINALLY STARTED!

ALEX’S STORA YOGAKURS – Del 1

ASHTANGA OCH HATHA YOGA FÖR ALLA

TRÄNA FÖR ATT MÅ BRA

YOGA, ASANA PLAYGROUND, PRĀNĀYĀMA, BANDHA WORK, MEDITATION, FILOSOFI, TEORI, CHANTING, MEDVETEN ANDNING

8 VECKORS YOGAKURS

TRADITIONELL YOGA FÖR OSS MODERNA MÄNNISKOR

SCHEMA 10.1.2022 – 13.3.2022

Träna 1, 2 eller 3 dagar per vecka. Scrolla ner för att hitta schemat.

Sportlovsveckan paus 21.2.2022 – 27.2.2022

OBS! P.G.A. COVID-RESTRIKTIONER MÅSTE FÖRSTA KURSTRÄFFEN PÅ MÅNDAG FLYTTAS FRAM TILL TISDAG DEN 11 JANUARI KL 18.00 – 19.30!

På kursen finns plats för 16 personer, och målet är att få kursen fullsatt. Drop-in möjlighet kan tyvärr ej garanteras.

Varje lektion består av 60-70 minuter vanlig yogaträning (ashtanga och hatha yoga) och avslappning samt 20-30 minuter specialprogram som beskrivs noggrannare längre ner.

Träningarna hålls 3 dagar i veckan, men du väljer om du deltar i alla tre veckoträningar eller två eller en. För nya yogin rekommenderas att delta minst 2 gånger per vecka för att få fördelarna av en regelbunden träning och snabbare få en helhetsbild av övningarna.

“Yogan som jag undervisar kommer från ashtanga yoga traditionen, där jag även undervisar andra hatha yoga övningar som är nyttiga, eller kan tjäna i terapeutiskt syfte för någon.

Under varje lektion kommer vi att använda och behandla kroppen som helhet med både bakåtböjningar, framåtfällningar, roteringar, sidosträckningar, rygg, mage, höfter och ständig meditation på andetagens inre kraft, prana och apana, som vi kommer att lära oss på söndagens HATHA YOGA tema där vi studer Hatha Yoga Pradipika (med Sri T. Krischnamacharyas handskrivna anteckningar).

Till synes enkla övningar ger en förvånadsvärt tung och kraftig träning för hela kroppen, men detta går även att justera genom hur man approachar träningen. “Less is more” kan vara ett bra motto att ha ibland.

Kom med så lär du dig mycket om dig själv också 🙂” -Alex

Detta blir den enda yogakursen Alex håller i januari – mars 2022, och mysore mornar är istället öppna som egenträning i en varm yogasal. Vi ses säkert där också 😇. Mysoretimmarna far inte bort helt och hållet, men de kommer hållas mer sällan i ett annat format. Mer om det publiceras senare.

MÅNDAGAR

kl 18.00 – 19.30

60-70 minuter
“Vanlig yogaträning” (ashtanga & hatha yoga) och avslappning
20-30 minuter
Asana playground

Vi experimenterar och laborerar med nya och gamla ställningar och leker med asanateknik i traditionella variationer.

Vi gör extra övningar som alla har nytta av, och du som vågar kan fast lära dig att stå på händer.

En av temadagarna tittar vi nämligen på handstående innan vår avslutnings-sekvens. Vi gör övningar som alla har någonting att lära av, även fast man inte står på händer. I praktien tränar vi axlar och händer och bålen på ashtangayogans vis 🙂

PLAYGROUND TEMA

Måndag 10.1.2022
Trikonasana och krigare experiment – att röra sig in och ut ur ställningarna. Vi gör en liten vinyasa flow i mitten av vår träning, och samtidigt lär oss de mest grundläggande ställningarna och mekanismerna i ställningarna.

Måndag 17.1.2022
Introduktion till hälsosamma bakåtböjningar – förläng din kropp

Måndag 24.1.2022
Resan till handstående (du behöver inte kunna eller ens vilja stå på händer). Vi gör många olika övningar, och den som till allra sist vill stå på händer får assistans.

Denna session hålls efter asanaträningen innan vi gör våra slutrörelser

Måndag 31.1.2022
Stark core för yoga (jump backs mm.)

Måndag 7.2.2022
Astavakrasana – vad behöver vi?

Måndag 14.2.2022
Piñcha mayurāsana och Mayurāsana – Enligt legenden är det Shivas viktigaste ställning.

Måndag 21.2.2022
Sportlov

Måndag 28.2.2022
Publiceras snart

Måndag 7.3.2022
Publiceras snart

Klicka här för att läsa mer!

ONSDAGAR

kl 18.00 – 19.30

60-70 minuter
“Vanlig yogaträning” (ashtanga & hatha yoga) och avslappning
20-30 minuter
Filosofi del 1: Introduktion till Patañjalis ashtanga yoga

Låt oss studera oss själva mer på djupet genom att förstå Patañjalis beskrivning av sinnets natur med dess egenskaper. Hur kan vi få mer sinnesro, eller en slags oavbruten försjunkenhet i nuet?

Patañjali förklarar steg för steg vad vi behöver göra för att uppna detta (åtta steg, ashtau = 8, anga = “steg”, ashtanga yoga = en åttadelad yogaväg).

Traditionell chant av Patañjali yoga sutras med Krischnamacharyas speciella Vediska tontolkning, som frambringar andligt upplyftande energi och välbefinnande.

Missa inte detta, för det är min egen specialitét 😃

FILOSOFI DEL 1

Onsdag 12.1.2022
The story of Patañjali 🙂

Hur kom Patañjali till, och vad var han riktigt för en filur? En mytologisk saga som visar hur stort människorna uppskattade detta verk för över 2000 år sedan.

Onsdag 19.1.2022
Introduktion till Patañjali Yoga Sutras, sanskrit och chanting

Onsdag 26.1.2022
Vad säger Patañjali vårt sinne och sinnets natur?

Onsdag 2.1.2022
Vad säger Patañjali om yogaträning och framgång? Del 1 (Abhyasa & vairagya)

Onsdag 9.2.2022
Vad säger Patañjali om yogaträning del 2 (Kriya yoga och ashtanga)

Onsdag 16.2.2022
Hur ska vi människor enligt Patañjali bemöta personer som vi har obekväma känslor mot? Han säger att vi ska bemöta människor vi är avundsjuka på med vänlighet. Vi utforskar vad mer han säger i sutra I.33

Klicka här för att läsa mer!

SÖNDAGAR

kl 10.00 – 11.30

60-70 minuter
“Vanlig yogaträning” (ashtanga & hatha yoga) och avslappning
20-30 minuter
prānāyāma, medveten andning, bandha kriya workout, Hatha Yoga Pradipika och kost-idéer.

Följande steg efter asana i Patañjalis ashtanga yoga är: prānāyāma och pratyāhāra. Vi studerar dessa med traditionell chanting på sanskrit och översättningar – och övar fysiskt. Bl.a. traditionella prānāyāma sekvenser (puuraka, reechaka, kumbhaka, anuloma, viloma, pratiloma -sama-vrtti-ujjayi-prānāyāma, kaphalabhati).

HATHA TEMA

Söndag 16.1.2022
Vi diskuterar kost på ett mer allmänt plan, och undersöker vad Hatha Yoga Pradipika säger om ämnet 🙂

Jag kommer inte att berätta åt någon vad den ska äta.

Introduktion till texten hatha yoga pradipika och kort introduktion till Patañjali Yoga Sutras.

Söndag 23.1.2022
Introduktion till bandhas, prānāyāma och andningsövningar.

Söndag 30.1.2022

Bandha kriya workout & prānāyāma practice

+ Hatha yoga pradipika

Söndag 6.2.2022

Bandha kriya workout & prānāyāma practice

+ Hatha yoga pradipika

Mer publiceras senare…

Klicka här för att läsa mer!

Alex håller rätten att göra små ändringar eller tillägg i temalektionerna. Planeringen förväntas vara helt klar innan december 2021.


ASHTANGA OCH HATHA YOGA

Alex Lemberg – pappa till två barn och grundare av Raseborgs Yogaskola. Har tränat yoga med många olika lärare och är passionerad över de forntida yogalärorna, och tränar ashtanga hatha vinyasa yoga både för skojs skull och i läkande och självutforskande syfte. Alex undervisar både ledda lektioner och Mysore -träning. Denna kurs innehåller dock ingen Mysore träning.

Övningarna som Alex undervisar i denna kurs härstammar från ashtanga och hatha yoga traditionen med inspirationer från Sri T. Krischnamacharya (1888 – 1989) och alla lärare som nämns nedan.

Några lärare som Alex har tränat med under åren, och inspireras av:
Juha Javanainen
(ashtanga summer camp & regular mysore practice 2015-nu)
Petri Räisänen (ashtanga summer camp & mysore intensives 2015-nu)
Simon Borg-Olivier (ashtanga/vinyasa flow/hatha workshops 2017 (HKI) och 2018 (LONDON))
Kino MacGregor (ashtanga workshop 2016 (SWE, sthlm))
Eddie Stern (ashtanga workshop 2019 (HKI) + puja workshop via zoom 2020)
Seasonal Yoga – hatha vinyasa RYT-200 12-month teacher training 2014-2015: Suvi Hakala, Sue Woodd, Julie Hansen
Måns Broo (filosofi @ ashtanga summer camp 2021, docent vid Religionsvetenskapliga institutionen vid Åbo Akademi)
David Garrigues (ashtanga foundations teacher training via zoom 2020)
+ alla som glömts bort i listan 🙂

FORMISHUSET DÄR YOGASALEN FINNS LÄGGS TILL SALU

– men innan det vill Alex bjuda på all sin kunskap inom yoga utan att hålla tillbaka. Kursen passar för alla och du behöver ingen tidigare kunskap i yoga för att delta. Du som redan har grunder i ashtanga yoga kommer att ha nytta av dem, men det är inte ett nödvändigt kriterium. Nya yogin är alltid varmt välkomna 🙂

Kursanmälan är öppen! Det blir nästan som ett mini yogaläger, bara att i ens riktiga verklighet 😄

Målet är att få kursen fullsatt, så passa på att boka dig en plats, och passa samtidigt på att undersöka hur det känns att träna yoga regelbundet i din vardag.

Med Alex lär du dig att träna smart genom att sakta och säkert bygga upp en starkare och smidigare kropp, och kan förebygga skador och stöda kroppens återhämtningsprocess… en bra egenskap att ha när kroppen åldras.

För Alex är det viktigt att övningarna lärs ut på lämplig nivå för var och en, vilket frambringar en naturligt helande transformeringsprocess.

“If you want yoga you have to do yoga” -Alex

Vi lägger detta som en cliffhanger med att kalla det för “Del 1”, så får vi säkert se en “Del 2” också, vad tror ni? 😉 😄.

Alex Lemberg – E-RYT (Experienced Registered Yoga Teacher) & YACEP (Yoga Alliance Continuing Education Provider).

KURSINFO & PRISLISTA

DATUM

Måndagar kl 18.00 – 19.30
Januari: 10, 17, 24, 31
Februari: 7, 14, 28
Mars: 7

Onsdagar kl 18.00 – 19.30
Januari: 12, 19, 26
Februari: 2, 9, 16
Mars: 2, 9

Söndagar kl 10.00 – 11.30
Januari: 16, 23, 30
Februari: 6, 13, 20
Mars: 6, 13

PRISLISTA

1 dag / vecka: 128€
2 dagar / vecka: 250€
3 dagar / vecka: 360€ (hela kursen)

*) Efter din kursanmälan får du en faktura som bör betalas inom utsatt förfallodag (7 dygn) för att Early-bird rabatten ska gälla. Om ej så annuleras din plats och ges vidare till följande i kö.

JAG ÄR NYBÖRJARE, KAN JAG KOMMA MED PÅ KURSEN?

“I kursen kommer jag att guida dig genom din egen yogaupptäcksresa. I och med att det inte officiellt ordnas drop-in är denna extra nybörjarvänlig, då det brukar räcka med att vi går igenom den grundläggande träningsfilosofin en eller två gånger i början av kursen.

Om det visar sig komma ett flertal nya yogin med, så håller jag en extra introduktion för de nya (t.ex. 1h innan den första lektionen el dylikt) där vi går igenom grundläggande träningsfilosofi (ashtanga och hatha yoga), andningsteknik (ujjayi), och lär oss träna solhälsningar.

Du som redan har börjat träna och lärt dig göra solhälsningar behöver inte någon extra introduktion inför den här kursen – modigt med! I yogasalen tränar vi på att varken döma oss själva eller andra – utan istället bli mer öppensinnade och förstående.” -Alex

VID SJUKDOM ELLER KARANTÄN

DELTAR I ALLA 3 TRÄNINGSDAGAR PER VECKA

  • om du deltar i hela kursen får du upp till 3 missade lektioner till godo som innestående kredit inför nästa kursomgång – enbart mot läkarintyg eller intyg över lagstadgad karantän. I övriga fall fås inget till godo.

DELTAR I 2 TRÄNINGSDAGAR PER VECKA

  • du får i första hand ersätta med en extra träning den träningsdag som du inte annars deltar i om det finns tid kvar att göra det i kursen, och om den inte är fullsatt. Till detta behövs varken sjukintyg eller intyg över karantän, men du kan utnyttja detta max 3 gånger under kursen.
  • i övriga fall fås upp till 2 missade lektioner till godo som innestående kredit inför nästa kursomgång – enbart mot läkarintyg eller intyg över lagstadgad karantän.

DELTAR I 1 TRÄNINGSDAG PER VECKA

  • du får i första hand ersätta med en extra träning ur de träningsdagar som du annars inte deltar i om det finns tid kvar att göra det i kursen, och om den inte är fullsatt. Till detta behövs varken sjukintyg eller intyg över karantän, och du kan utnyttja detta 2 gånger under kursen.
  • i övriga fall fås 1 missad lektion till godo som innestående kredit inför nästa kursomgång – enbart mot läkarintyg eller intyg över lagstadgad karantän.

BINDANDE ANMÄLAN

Anmälan till kursen är bindande, men du har rätt att annullera kursen fram till 28 december 2021 och få kursavgiften återbetald mot dokument på förhinder (t.ex. läkarintyg, resedokument el dyl.). Ersättningar vid giltig frånvaro (t.ex. med sjukintyg) kompenseras med extra lektioner eller innestående valuta till följande kurser (förklarat här ovanför).

I början av kursen bygger lektionerna på varandra till fördel för nybörjare.

TEMAINFO MÅNDAGAR

YOGA + ASANATEKNIK OCH ASANA PLAYGROUND

60-70 min vanlig yogaträning och avslappning
20-30 min asanateknik och asana playground – nyttigt för både nya och “gamla” yogin

Asana practice och teknik “drills” och assistans – vi studerar praktiskt den tredje delen i den åttadelade yogan (ashtanga).

Vi tränar yoga asana, och utöver vår vanliga träning tittar vi på olika tekniker att utföra ställningar och provar på nya ställningar och tillvägagångssätt. Vi gör olika “yoga drills” som hjälper att bygga styrka till mer utmanande positioner, träning på “jump-backs” mm..

Vi gör ibland någon extra ställning som vi vanligtvis inte gör under gruppträningarna, och utforskar vilka delar av kroppen vi behöver använda i olika ställningar.

Den som vill kommer även att lära sig hur man kan assistera andra i yogaträningen. OBS! Ingen fysisk kontakt nödvändig även om vi diskuterar assistans!

TEMA

Måndag 10.1.2022
Trikonasana och krigare experiment – att röra sig in och ut ur ställningarna. Vi gör en liten vinyasa flow i mitten av vår träning, och samtidigt lär oss de mest grundläggande ställningarna och mekanismerna i ställningarna.

Måndag 17.1.2022
Introduktion till hälsosamma bakåtböjningar – förläng din kropp

Måndag 24.1.2022
Resan till handstående (du behöver inte kunna eller ens vilja stå på händer). Vi gör många olika övningar, och den som till allra sist vill stå på händer får assistans.

Denna session hålls efter asanaträningen innan vi gör våra slutrörelser

Måndag 31.1.2022
Stark core för yoga (jump backs mm.)

Måndag 7.2.2022
Aśtavakrāsana – vad behöver vi?

Måndag 14.2.2022
Piñcha mayurāsana och Mayurāsana

Måndag 21.2.2022
Sportlov

Måndag 28.2.2022
Publiceras snart

Måndag 7.3.2022
Publiceras snart

Bra orsaker för att ge assistans kan vara
1. Stöda – ge fysiskt och andligt stöd i träningen.
2. Korrigera om nödvändigt, i synnerhet vid fara för skador.
3. För att avslappnat hjälpa eleven vidare in i ställningen, så att eleven kan lära sig mer om sig själv och hitta egna förmågor.
4. För att ge eleven en känsla av att hen gör rätt genom att ge beröm, så att hen kan utveckla en stark och god karaktär i en positiv självbild.
5. För att frambringa mer fokus, koncentration och meditation.

Dåliga orsaker att assistera
1. För att visa vad läraren känner till för alla möjliga trix i ställningarna (ego).
2. För att visa vad eleven inte ännu kan göra.
3. För att läraren känner press på att behöva ge assistans.

En gyllene regel är att låta eleven träna så som det känns bäst, och arbeta assistering och undervisning runt det. Assistering ska göras endast då det finns en klar orsak att ge assistans. Syftet kan vara att ge stöd för att underlätta övningen för eleven och frambringa mer fokus och koncentration.

Ibland är det inte det bästa med fysisk beröring av en främmande människa, vilket kan vara en trigger för traumatiska upplevelser. Det behöver finnas tillit i förhållandet mellan lärare och elev för att eleven ska våga mottaga en fysisk assistering. Det är alltid en god idé att lite prata och diskutera med en ny elev, och sakta börja bygga upp förtroende.

TEMAINFO ONSDAGAR

YOGA + FILOSOFI

60-70 min vanlig yogaträning och avslappning
20-30 min filosofi och chanting ur Patañjali Yoga Sutras – Alex’s egen specialitét (missa inte :))

Vi tränar yoga asana och studerar Patañjali’s yogafilosofi med traditionell chanting på sanskrit (svādhyāya – self-study / study of the self).

Alex älskar att studera Patañjalis filosofi, och göra den relevant till både träningen och till livet. Om du har svårt att relatera till yogisk filosofi är dessa lektion speciellt avsedda för dig!

Patañjali Yoga Sutras är en 2000 år gammal tidsbeprövad text som är relevant än idag, där han berättar om människans psyke och hur vi kan steg-för-steg öva oss i att kontrollera sinnet för att uppnå allt mer frihet i livet.

Under den första lektionen presenteras en återberättelse av en spännande mytologisk historia om hur Patañjali kom till, och vem och vad är egentligen ormen Ānanta (ordet betyder ordagrannt limitless, utan gränser). Resten av lektionerna börja mer specifikt studera själva texterna som bygger på varandra längs kursens gång.

Patanjalis skapelsemytologi visar hur viktig människorna ansåg denna text vara, och är således inte ett prov på om du tror att mytologin har hänt på riktigt eller inte. I en av sutrorna hänvisar Patañjali själv till ordet ānanta som nämns i mytologin som den stora ormen ānanta som balanserar oändligt många små universum på sina oändligt många huvudet. Ānanta är så stor att hela universum är som små senapsfrön på dens huvuden. Spännande funderingar och proportioner som kräver att man tvingas vidga sina tankevyer för att få en bild i huvudet 🙂

Onsdag 12.1.2022
The story of Patañjali 🙂

Hur kom Patañjali till, och vad var han riktigt för en filur? En mytologisk saga som visar hur stort människorna uppskattade detta verk för över 2000 år sedan.

Onsdag 19.1.2022
Introduktion till Patañjali Yoga Sutras, sanskrit och chanting

Onsdag 26.1.2022
Vad säger Patañjali om vårt sinne och sinnets natur?

Onsdag 2.1.2022
Vad säger Patañjali om yogaträning och framgång? Del 1 (Abhyasa & vairagya)

Onsdag 9.2.2022
Vad säger Patañjali om yogaträning del 2

Onsdag 16.2.2022
Hur ska vi människor enligt Patañjali bemöta personer som vi har obekväma känslor mot? Han säger att vi ska bemöta människor vi är avundsjuka på med vänlighet. Vi utforskar vad mer han säger i sutra I.33

TEMAINFO SÖNDAGAR

YOGA + PRANAYAMA & MEDVETEN ANDNING & HATHA YOGA PRADIPIKA

60-70 min vanlig yogaträning och avslappning
20-30 min prānāyāma, medveten andning och Hatha Yoga Pradipika och kost-idéer

Vi tränar yoga, pranayama och medveten andning och studerar utvalda delar ut Hatha yoga pradipika, både ur asana och pranayama kapitlen. Pranayama och andningsövningarna hålls på en nivå som passar för hela gruppen.

Hatha yoga pradipika är en mer modern text, ca 500 år gammal med mer specifika instruktioner för hatha yoga träning. Vi studerar vad denna text säger om yoga och yogaträning.

I början av det första kapitlet instrueras yogin att äta en rätt neutral och måttlig kost och att inte äta sig riktigt proppmätt, och efter det presenteras kriya yoga, asana och pranayama. Vi diskuterar de här ämnena, och ser vad denna text potentiellt kan lära oss om vår träning och om oss själva.

Söndag 16.1.2022
Vi diskuterar kost på ett mer allmänt plan, och undersöker vad Hatha Yoga Pradipika säger om ämnet 🙂

Jag kommer inte att berätta åt någon vad den ska äta.

Introduktion till texten hatha yoga pradipika och kort introduktion till Patañjali Yoga Sutras.

Söndag 23.1.2022
Introduktion till bandhas, prānāyāma och andningsövningar.

Söndag 30.1.2022

Bandha kriya workout & prānāyāma practice

+ Hatha yoga pradipika

Söndag 6.2.2022

Bandha kriya workout & prānāyāma practice

+ Hatha yoga pradipika

Mer publiceras senare…

ANMÄLNING

ANMÄLNINGSFORMULÄR

OBS!! COVID-19 INFO

KURSEN MÅSTE EVENTUELLT FLYTTA FRAMÅT EN VECKA ELLER TVÅ VECKOR, ELLER BRYTAS IN I MIOBS! P.G.A. COVID-RESTRIKTIONER MÅSTE FÖRSTA KURSTRÄFFEN PÅ MÅNDAG FLYTTAS FRAM TILL TISDAG DEN 11 JANUARI KL 18.00 – 19.30! -ALEX 22.12.2012

ANMÄLNINGSSTATUS 14.12.2021 (uppdateras manuellt med fördröjning)

Måndagar: 16/16 anmälda (fullsatt)
Onsdagar: 16/16 anmälda (fullsatt)
Söndagar: 11/16 anmälda