ASHTANGA GRUNDKURS

TISDAGAR & TORSDAGAR KL 18.30 – 19.30

3 VECKOR: 28.9.2021 – 14.10.2021

Grundkurs i traditionell yoga för män och kvinnor där vi fokuserar på andetag, flow (traditionell vinyāsa) och lär oss lyssna till vårt inre och träna självständigt.

Du kan förvänta dig att bli utmanad, att svettas och att ha roligt. Ingen tidigare erfarenhet av yoga eller meditation är nödvändig för att delta i grundkursen – alla börjar som nybörjare och lär sig lite an efter.

Speciellt lämplig för dig som vill börja träna ashtanga yoga i OKTOBER – DECEMBER 2021 träningspaketet!

För Alex är det viktigt att övningarna lärs ut enligt individens förmåga och kapacitet, vilket i sig öppnar upp till en helande självtransformeringsprocess. I bästa fall kan en regelbunden yogarutin ge mer insikt, livslust och glädje, samt en friskare och rörligare kropp i ett öppet sinne.

Då vi tränar regelbundet kan vi förvänta oss att bli starkare både fysiskt, psykiskt och emotionellt. Alla nya rekommenderas att börja från grundkurs, även om man tränat annat form av yoga tidigare. Varmt välkommen <3

DETALJER

DATUM: 28.9.2021 – 14.10.2021 KL 18.30 – 19.30

September: 28, 30
Oktober: 5, 7, 12, 14

PLATS: Raseborgs Yogaskola i Ekenäs, eller hemifrån via zoom (du väljer)

LÄRARE: Alex Lemberg

SPRÅK: Svenska (individuella instruktioner kan ges vid behov även på finska och engelska)

PRIS: 82€ i yogasalen, 76€ hemifrån via zoom. I priset ingår 10% moms.

KURSPLAN

Lektionerna i grundkursen bygger på varandra

28 september kl 18.30 – 20.00 – INTRODUKTION OCH BAKGRUNDAshtanga och mysore filosofi. Utöver detta lär vi oss de fem grundläggande ingredienserna för en meditativ yogaträning: 1. Andetag (Ujjayi) 2. Bandhas 3. Drishti 4. Asana 5. Vinyasa.

30 september kl 18.30 – 19.30 – SOLHÄLSNINGAR (Surya Namaskar) – TEKNIK OCH BAKGRUND. Efter denna lektion kan du träna solhälsningar självständigt, vilket i sig utgör en kort och komplett yogaträning.

5 oktober kl 18.30 – 19.30 – STÅENDE YOGASTÄLLNINGAR DEL I. Vi lär oss principerna för hur vi tränar och utför grundläggande stående yogaställningar, och observerar fundamentala detaljer för att utföra säkra övningar.

7 oktober kl 18.30 – 19.30 – STÅENDE YOGASTÄLLNINGAR DEL II. Vi fortsätter att lära oss stående yogaställningar. Efter denna lektion kan du självständigt träna solshälsningar och de grundläggande stående ställningarna i ett meditativt flow i takt till dina egna andetag. En mästare tränar på grunderna varje dag (musiker, yogi, aikido, qigong, tai chi, mm…).

12 oktober kl 18.30 – 19.30 – SITTANDE STÄLLNINGAR. Sittande yogaställningar är i regel mer utmanande att utföra än stående ställningar, i avséende på kroppens rörlighet. Vi lär oss även hur vi avslutar vår yogaträning, och kan nu träna självständigt.

14 oktober kl 18.30 – 19.30 – HELA TRÄNINGEN. För att repetera allting vi lärt oss tränar vi tillsammans igenom hela vår träning från början till slut i samma takt.

Du behärskar nu att träna yogaställningar självständigt, flödande och meditativt, och lär dig känna din kropp och ditt sinne bättre för varje träning! Välkommen med att träna ashtanga yoga med Alex under MYSORE eller LEDDA lektioner i följande träningspaket.

ANMÄLNING

INHIBERAD – 0 ANMÄLDA (21.9.2021)