ASHTANGA GRUNDKURS

7 TISDAGAR 2.11.2021 – 14.12.2021 KL 18.45 – 19.45

Du kan förvänta dig att bli utmanad, att svettas och att ha roligt. Övningarna passar för alla som är intresserade av en dynamisk, flödande och meditativ yogametod. Ingen tidigare erfarenhet av yoga eller meditation är nödvändig för att delta i grundkursen.

För Alex är det viktigt att övningarna lärs ut enligt individens förmåga och kapacitet, vilket i sig öppnar upp till en helande självtransformeringsprocess. I bästa fall kan en regelbunden yogarutin ge mer insikt, livslust och glädje, samt en friskare och rörligare kropp i ett öppet sinne.

Då vi tränar regelbundet kan vi föränta oss att bli starkare både fysiskt, psykiskt och emotionellt. Alla nya rekommenderas att börja från grundkurs, även om man tränat annat form av yoga tidigare. Varmt välkommen ❤

DETALJER

* OBSERVERA ATT FÖRSTA OCH SISTA KURSTRÄFFARNA ÄR 1,5 TIMMES SESSIONER! (kolla kursplanen längre ner)

MEDAN DIN GRUNDKURS PÅGÅR FÅR DU DELTA OBEGRÄNSAT I ALLA ASHTANGA MYSORE LEKTIONER PÅ SCHEMAT FÖR ATT KOMMA OCH TRÄNA PÅ DET VI LÄR OSS UNDER KURSEN!

DATUM: 2.11.2021 – 14.12.2021 KL 18.45 – 19.45 *

November: 2, 9, 16, 23, 30
December: 7, 14

PLATS: Raseborgs Yogaskola i Ekenäs, eller hemifrån via zoom (du väljer)

LÄRARE: Alex Lemberg

SPRÅK: Svenska (individuella instruktioner kan ges vid behov även på finska och engelska)

PRIS: 99€ i yogasalen, 89€ hemifrån via zoom. I priset ingår 10% moms.

KURSPLAN – Det här lär du dig

Lektionerna i grundkursen bygger på varandra

OBSERVERA ATT FÖRSTA OCH SISTA KURSTRÄFFARNA ÄR 1,5 TIMMES SESSIONER!

2 november kl 18.45 – 20.15 – INTRODUKTION OCH BAKGRUNDAshtanga och mysore filosofi. Utöver detta lär vi oss de fem grundläggande ingredienserna för en meditativ yogaträning: 1. Andetag (Ujjayi) 2. Bandhas 3. Drishti 4. Asana 5. Vinyasa.

9 november kl 18.45 – 19.45 – SOLHÄLSNINGAR (Surya Namaskar) – TEKNIK OCH BAKGRUND. Efter denna lektion kan du träna solhälsningar självständigt, vilket i sig utgör en kort och komplett yogaträning.

16 november kl 18.45 – 19.45 – STÅENDE YOGASTÄLLNINGAR DEL I. Vi lär oss principerna för hur vi tränar och utför grundläggande stående yogaställningar, och observerar fundamentala detaljer för att utföra säkra övningar.

23 november kl 18.45 – 19.45 – STÅENDE YOGASTÄLLNINGAR DEL II. Vi fortsätter att lära oss stående yogaställningar. Efter denna lektion kan du självständigt träna solshälsningar och de grundläggande stående ställningarna i ett meditativt flow i takt till dina egna andetag.

30 november kl 18.45 – 19.45 – SITTANDE STÄLLNINGAR. Sittande yogaställningar är i regel mer utmanande att utföra än stående ställningar, i avséende på kroppens rörlighet. Vi lär oss även hur vi avslutar vår yogaträning, och kan nu träna självständigt.

7 december kl 18.45 – 19.45 – HELA TRÄNINGEN. För att repetera allting vi lärt oss tränar vi tillsammans igenom hela vår träning från början till slut i samma takt.

14 november kl 18.45 – 20.15 – DIN FÖRSTA MYSORE LEKTION. Vi börjar med en gruppdiskussion med frågor och svar, och reflekterar över kursens innehåll. Efter det tränar vi igenom hela vår träning självständigt, och får individuell hjälp av läraren.

Du behärskar nu att träna yogaställningar självständigt, flödande och meditativt, och lär dig känna din kropp och ditt sinne bättre för varje träning! Välkommen med att träna ashtanga yoga med Alex under MYSORE eller LEDDA lektioner.

ANMÄLNING