De här extra reglerna gäller åtminstone för hösten 2020 och vårvintern 2021, och är till för att du ska få en så trygg yogaupplevelse som möjligt.

 • Kom till yogasalen endast då du känner dig helt frisk.
 • Om du varit på utlandsresa, stanna då hemma i karantän i 10 dagar innan du kommer till yogasalen.
 • Tvätta händerna innan du kommer in i yogasalen. Tvål och vatten finns vid WC utrymmena direkt vid trappuppgången.
 • Fysiska assisteringar har återinförts på mysore lektioner, och mer sparsamt på ledda lektioner. Berätta för läraren om du inte vill bli assisterad. Assisteringar görs även muntligt. Om coronaläget förvärras kan även detta ändras så att alla assisteringar är muntliga.
 • Om du behöver hosta eller nysa, försök täcka för munnen, men inte med handen. Papper hittas i salen vid fönsterbrädorna, t.ex. om man har allergisnuva.
 • Vi håller grupperna mindre för att fortsätta ge säkerhetsutrymme åt var och en. Det är därför obligatorisk att anmäla sig på nätet till lektionen då man är påväg (du som är anmäld till en hel kurs behöver inte anmäla dig extra varje gång).
 • Vattenautomaten är ur bruk. Om du behöver dricka under träningen har du med egen vattenflaska. Som rekommendation under yogan är att inte dricka just precis före eller under träningen, utan istället vara förutséende med att hålla sig hydrerad längs med dagen.
 • Dörrhandtag och yogasalen hålls noggrannt tvättade.

“Vanlig” etikett i yogasalen

 • I yogasalen är det varmt. Välj träningskläder där efter. Som rekommendation under yogan är att inte dricka just precis före eller under träningen, utan istället vara förutséende med att hålla sig hydrerad längs med dagen. Tag med egen vattenflaska om du vill dricka under träningen. Värmen är till för att hjälpa dig i övningarna och kroppens reningsprocess.
 • Tag med en egen liten handduk som läraren kan använda vid assisteringar. En vanlig hand-handduk fungerar även som ett bra hjälpmedel i olika ställningar. Läraren visar tips!
 • Håll din egen yogamatta och träningskläder rentvättade och fräsha.
 • Ta hänsyn till andra och använd därför varken parfym eller deoderant! Det räcker med att du är rentvättad.
 • Anländ i god tid till lektionerna. Undvik att komma in i salen om du hör att öppningsmantran pågår.
 • I regel sköter vi eventuella betalningar efter lektionen.
 • Vi håller yogasalen som en stillsam plats för egentid med sig själv. Försök att tyst och stillsamt komma in i yogasalen, då där kan finnas folk som tränar eller vilar och mediterar efter arbetsdagen. Mantraövning är tillåten. Vardagliga konversationen lämnar vi utanför yogasalen.
 • Undvik att dricka och äta precis innan lektionen. Håll magen tom åtminstone 2h innan lektionen. 4h om du ätit dig proppmätt.

Etikett online

 • Vänligen anslut till lektionsmötet före lektionen börjar, och stanna tills lektionen är slut. Det blir distraherande för läraren då folk droppar in an efter, och/eller avslutar mötet innan lektionen är slut (om du behöver gå tidigare eller blir försenad meddelar du på förhand).
 • Kontrollera på förhand att du får kameran riktad mot din egen yogamatta, gärna uppifrån och snett framifrån, så att din kropp syns stående i rutan. Detta är inte alltid möjligt i alla utrymmen, men man gör så gott det går. Om du deltar med en mobiltelefon kan t.ex. lägga telefonen på axel- eller huvudhöjd i bokhyllan och rikta den neråt så att du och yogamattan syns (om inte yogamattan syns i bilden så syns du inte i sittande övningarna).
 • Din kamera bör vara aktiverad så att läraren kan se dig och övervaka träningen. Du kan inte delta anonymt utan att dela din egen kamerabild. Mer teknisk info för zoom-mötena hittar du här.