HOT YOGA Grundserie 2 – onsdagar – 21.10 – 16.12 kl 18.00 – 19.15

INHIBERAD: 0 anmälda!

Vi håller salen varmare än vanligt under denna lektion.

Detta är en fortsättning för dig som tränat i Yoga Grundserie 1. Nya ställningar och utmaningar läggs till i både stående och sittande sekvenserna. Du kan när som helst gå vidare till Yoga Grundserie 2 när du saknar mer utmaning.

Lektionerna är 75 minuter långa, och kursen går 9 onsdagar i rad kl 18.00 – 19.15 från den 21.10.2020 – 16.12.2020. Övningarna anpassas för var och en för att vara så gynnsamma som möjligt.

Anmälning till kursen är bindande, och eventuell annullering bör göras senast 7 dagar innan kursstart. I övriga fall faktureras hela kurspriset. Vid sjukdomsfall ersätts lektioner mot läkarintyg som innestående kredit.

Vi lär oss och tränar vår yogaserie med ca 26-28°C i salen (vanligtvis ca 22-24°C).

Det finns många fördelar med att träna i värme. Värmen hjälper till med att:

  1. öppna upp kroppen och gör den mjukare
  2. förbränner mer kalorier / hjälper till med viktkontroll
  3. extra träning för lungor och hjärta
  4. ökad detoxifiering (t.ex. svett)
  5. kan förbättra huden (om möjligt, duscha inte direkt efter yogan)

Observera att du kommer att svettas, så klä dig därefter. Tag med egen drickaflaska om du vill dricka vatten under träningen, samt en egen hand-handduk. Som rekommendation kan man även ha med en yoga-handduk på sin yogamatta om det blir för halt (tyvärr har vi inga i lager till försäljning just nu).

Om du vill duscha på plats och ställe efter träningen så finns det 1 dusch tillgänglig vid WC utrymmena. Var beredd på att du kan hamna vänta en liten stund på din tur att duscha. Oftast används inte duschen av någon, men det kan bli en liten väntetid efter hot yogan.

Lärare: Alexander Lemberg

Kurspris: 95€ / 90€

Hot Yoga Grundserie 2 – onsdagar 21.10 – 16.12 kl 18.00 – 19.15
Rabattgrupp = pensionär, studerande eller under 18 år.
Meddela gärna om eventuella hälsohinder eller övriga önskemål